Search
Close this search box.

Помен жртвама НАТО агресије у Пријепољу: Сећање, поштовање и порука мирa

 

У општини Пријепоље данас је обележена 26. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију 1999. године. Помен жртвама страдалим током бомбардовања окупио је бројне грађане, званичнике, представнике удружења и политичких партија, који су се са поштовањем сетили невиних живота изгубљених у том трагичном периоду. Догађај је био прилика да се ода почаст страдалима, али и да се изрази солидарност са свима који су преживели те тешке дане.

 

Помен је отворен интонирањем химне да би се потом одржала молитва коју је предводио владика милешевски Атанасије са свештенством. У свом обраћању, владика је истакао да окупљање има за циљ не само сећање на злочине моћних сила, већ првенствено подсећање на Божију доброту и љубав, те на људску способност да живи у љубави и чини добро. Позвао је присутне да се сете невиности и љубави оних који су страдали, али и оних који су свесно жртвовали своје животе како би заштитили друге. „Постоје два блока – корпус добра и корпус зла, и ми се подсећамо на оне из корпуса доброте“, поручио је владика, додавши да свет без доброте и љубави не би био место достојно живота.

 

Након молитве, уследило је полагање цвећа на спомен-обележје жртвама НАТО агресије. Присутни су се потом подсетили догађаја из 1999. године кроз уметнички програм. Рецитоване су песме посвећене херојима – „Кад говориш о ратницима“ Ненада Милкића у извођењу Емилије Потежица, и „Бранићу Србију и када будем мртва“ ауторке Љиљане Жикић Карађорђевић, коју је извела Софија Бајовић. Ове песме евоцирале су успомене на оне који су храбро бранили земљу, али и пробудиле емоције и дубоко поштовање међу присутнима.

 

Председник Удружења војних бораца из Пријепоља, Предраг Филиповић, обратио се окупљенима истичући да се, иако је прошло више од две деценије, сећања на жртве, бол и разарање не бледе. „Из тог бола израсла је снага, а из страдања одлучност да никада не заборавимо и да градимо бољу будућност за генерације које долазе. Бомбардовање 1999. године било је тест наше издржљивости, али и подсећање колико су мир и слобода драгоцени“, поручио је Филиповић.

 

Присутнима се потом обратио председник општине Пријепоље, Драго Попадић, који је подсетио на разарање и бол које је агресија донела, али и на непоколебљиви дух народа. „Хтели су да нас склоне, да нам убију и децу, гађајући болнице, спортске објекте, мостове и пруге. Али једно нису успели да погоде – нашу душу и дух за слободом“, нагласио је Попадић. Захвалио је свима који чувају сећање на жртве и предложио да се наредних година посебно обележе и страдања у ратовима деведесетих, како би се свима указала дужна почаст.

 

Догађај је затворен обраћањем водитељке програма Софије Бајовић, која је захвалила присутнима на доласку и позвала их да и убудуће чувају успомену на страдале. Комеморација у Пријепољу била је снажна порука сећања, јединства и позив на мир – са жељом да се трагедије никада не понове, а жртве никада не забораве. 

 

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

Апстрактна уметност Павла Поповића у Галерији Дома културе у Пријепољу

Општина Пријепоље добила средства за обнову „храма спорта“ – терена ОРСИ

Од признања до нових визија – свечано обележен Дан општине Пријепоље

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

IMG_20250710_201652

Апстрактна уметност Павла Поповића у Галерији Дома културе у Пријепољу