На осмој седници Скупштине општине Пријепоље која је одржана 6. марта изгласан је дневни ред од 23 тачке уз две допуне. Три одборника опозиције подржали студенте. Четврти није хтео да присуствује седници. Усвојена Стратегија за унапређење положаја младих и планови свих установа. Ко је на седници кршио пословник, а ко је хтео да поентира? Ко је вођа протеста који врши стручни надзор на свим већим пројектима у Пријепољу, а ко је рушио кућу народног хероја.
Није прошла допунска тачка подршке студентским захтевима, подржало је само
три одборника.
Одборник испред опозиционе СДА Едиб Кајевић је дао предлог да се као допуна усвоји и питање подршке студентским захтевима. Међутим, ова допуна није усвојена јер је за то гласало само 3 одборника. Након тога је одборник Кајевић имао примедбе на повреду
пословника Председника Скупштине општине Станка Кијановића због тога што је
Општинско веће предложило две допуне сматрајући да као и одборници имају право на
само једну. Председник Скупштине општине му је објаснио да не тумачи пословник како треба, јер веће није ограничено са бројем допунских тачака. Истакао је да ради исправно и да увек штити интегритет одборника залажући се да има што мање допунских тачака како би материјал добијали на време. После тога Кајевић је напустио седницу и није се више враћао у салу.
Стратегија која треба да унапреди положај младих и „Студентски едикт“
После прве тачке о размени грађевинског земљишта уследила је једна од најважнијих одлука коју је Скупштина усвојила на овој седници – Стратегија за унапређење положаја младих Општине Пријепоље за 2025-2029. годину. Преко 500 младих људи од 15 до 35 година, учествовало у радионицама и анкетама како би што квалитетније направили нацрт ове битне стратегије која има за циљ унапређење живота младих. У изради овог документа учествовали су представници образовних институција, представници свих локалних установа, невладиних организација и стручњака из разних области како би направили стратегију како да зауставе одлазак младих и унапреде њихов положај. Уводничари су били координаторка Милена Кијановић и помоћник председника Дино Башовић.
Занимљив предлог за ову стратегију је дао одборник Оливер Мрдаковић који је изнео став да је потребно размотрити да саставни део ове стратегије буде и такозвани „Студентски едикт“ који су усвојили студенти на последњем скупу у Нишу 1. марта. Пошто га је председник Скупштине опоменуо да се држи теме дневног реда, Мрдаковић је жустро одговорио речима “Не прекидај ме БРЕ“, после чега му је Кијановић изрекао опомену због злоупотребе пословника.
Председник општине Попадић рекао је да ће ова и друге стартегије које су донете у претходном периоду побољшати нашу заједницу и омогућити нам да кокуришемо за средства код ресорних министарстава ЕУ фондова. А реплицирао је и одборнику Мрдаковићу да су фабрике и млади чишћени до 2012. године кад је на власт дошла Српска напредна странка да то заустави.
“Пријепоље сада има најмлађег председника у историји коме је и кабинет састављен од младих, образованих људи што значи да има места за младе у Пријепољу које позивам да се јаве на стручну праксу“ – рекао је Попадић
Драгана Вараклић нови стари директор Установе за спорт, усвојен и Статут
На ред је дошло и разматрање усвајања Статута Установе за спорт и омладину. Већник Санел Диздаревић је објаснио зашто се разрешава в.д. директорица ове Установе Драгана Вараклић после три месеца, да би се поново именовала на девет месеци. Док је један од најактивнијих одборника на овој седници Мухамед Башић је истакао да не постоји боља директорица за ову Установу од Драгане Вараклић.
ЈКП мора предузети конкретне мере
Потом су на ред дошли извештај ЈКП последњег квартала и програм пословања за 2025. годину. Вршилац дужности директорице ЈКП „Лим“ Драгана Голубовић је као највећи проблем истакла велике трошкове испоруке топлотне енергије због повећања цена мазута и трошкова које прави пет котларница са више од 20 запослених. Апеловала је на грађане да редовно измирују своје обавезе јер је ЈКП већ у проблему са финансијским средствима за набавку угља и мазута.
Већник Марко Шљукић је похвалио директорицу на рационалном руковођењу и уштедама које је остварила у претходном периоду. Као главни проблем ЈКП „Лим“ види повећан број запослених у администарцији и мањак извршилаца на терену и велике трошкове за испоруку топлотне енергије која се испоручује из пет котларница.
“Највећи део планираних прихода ЈКП даје на зараде и трошкове материјала горива и енергије који заједно чине преко 85% расхода. Само зараде чине 55% планираних прихода што у многоме оптерећује пословање предузећа које би по тржишним принципима требало да издваја максимално 35% остварених прихода за зараде“- истакао је Шљукић.
Такође је говорио да ће локална самоуправа инсистирати на новој систематизацији и набавци више софтвера за књиговодство, обрачун зарада, управљањем активностима
запослених и електронске канцеларије за ефикасно и аутоматизовано пословање.
Шљукић је нагласио да је у току набавка софтвера за Паркинг сервис, а да је у плану набавка нове механизације и опреме која ће се користити за изградњу водовода и одржавања путева и улица.
“Ове године крећемо са пилот пројектом дигиталних водомера како би могли да тестирамо софтвер и контролу потрошње воде од које остварујемо највеће приходе али
такође имамо и велике губитке и проблеме због несавесне потрошње воде и неисправним водомерима. План је да у наредне 3 године заменимо све водомере и уградимо дигиталне модуле.
У наредном периоду морамо конкурисати више код ЕУ фондова за добијање средства. ЈКП мора у својој организацији имати обучене људе који ће се усавршавати и писати пројекте“ – завршио своје излагање Шљукић
Одборник СПП-а Насо Планић истакао је вишегодишње проблеме водовода у Бродареву и проблеме са одвожењем смећа у приградским насељима.
Заменик председника Скупштине и одборник БОСС-а Самир Тандир је рекао да је велики проблем ЈКП „Лим“ систематизација радних места, и поставио питање да замислимо да је ЈКП приватно предузеће да ли би могло да ради са 100 радника и да ли би у тој ситуацији било профитабилно и ефикасно предузеће. А затим је питао директорицу на који начин врши стимулацију и одређивање бодова запосленима и што они који испуњавају услове не иду у заслужену пензију и престану да оптерећују буџет општине и грађана.
Одборник За чисто Пријепоље Оливер Мрдаковић сматра да је требало да се направе документа која као што су Локални план управљања отпадом и Одлука о испоруци топлотне енергије, а одборник Ракоњац сматра да би топлана на биомасу била промашена инвестиција, као што је то случај у Прибоју и да би требало размотрити топлану на гас, што би уједно изазавло мање загађења.
Одборнику Ракоњцу је председник Попадић одговорио да је резервна опција будуће топлане свакако гас и да је Влада донела уредбу о утврђивању Просторног плана
подручја посебне намене са елементима детаљне регулације за разводни гасовод РГ 08-20 Златибор–Пријепоље. А Мрдаковићу је одговорио да је Локални план управљања отпадом скинут са допуне дневног реда баш из разлога значаја једног таквог документа за који је потребна квалитетна и темељна расправа. А што се грејања тиче, одговор је био да људи и даље причају како је било кад је “Мрдак грејао“.
Сјеница несигуран партнер Регионалне депоније “Бањица“
Три обједињене тачке су се односиле на Регионалну санитарну депонију „Бањица“. Директор овог предузећа Сузана Шуљагић истакла је да је Општина Пријепоље по
уговору учествовала са 1,5 милион динара у раду ове депоније, а истакла је да је губитак у прошлој години био 2.614.000 динара због нереализованих прихода. Општине Пријепоље, Прибој, Нова Варош и Сјеница, које су оснивачи као да немају заједнички интерес везан за регионалну депонију, а Сјеница је тек посебна прича, са њом немам никакву комуникацију а ни Министарство не зна шта се са њима догађа – рекла је између осталог Сузана Шуљагић.
Мостови Балкана, Дани Сретена Вукосављевића, Фестивал Аматерских позоришта Западне Србије и Уметничка колонија “Милешева“ кључне манифестације Дома Културе
Десета тачка дневног реда односила се на план рада Дома културе за 2025. годину. Члан већа задужен за културу Драган Васојевић истакао је да су у буџету ове установе као
приоритет издвојене кључне манифестације Мостови Балкана, Дани Сретена Вукосављевића, Фестивал Аматерских позоришта, Западне Србије и Уметничка колонија Милешева. И да за те манифестације средства од локалне самоуправе морају бити у плану и програму. Представник Дома Културе Селма Ђурђевић је истакла да се ове године обележава и 20 година постојања фолклорне групе Дома културе и да тај важан датум треба обележити како диликује. Такође је споменула и успешну сарадњу са Туристичком организацијом у организацији ПП Феста који ће и ове године бити организован у нашем граду.
Лидар први пут у Пријепољу
План рада Музеја за 2025. годину представио је в.д. директора ове установе Звонко
Мандић који је истакао је неколико кључних пројеката којима ће се сам Музеј бавити у овој години. Као најважнија споменуо је ископавања и истраживања уз помоћ
најсавременије Лидар технологија која током 25 година постојања музеја нису вршена. У питању је снимање археолошки значајних локалитета из специјалног авиона са ласерским мултипулсним скенерима. Прикупљени материјал ће бити значајан за вишегодишња археолошка истраживања следећих локалитета:
– Средњовековни град Милешевац
– Средњовековни Водички град
– Средњовековни Ковин град
– Манастир Заступ
Мандић је између осталог рекао да католичка капела није у надлежности Музеја и самим
тим, не могу радити на њеном очувању али ће са локалном самоуправом наћи најбоље
решење. Споменуо је и локалитет Дворине на Коловрату на ком се налазе остаци који су запуштени и који нису правилно заштићени. А, поменуо је и Кућу Хаџипетровића и Мусалу.
Одборник Насо Планић истакао је да је неопходно боље одржавати Грчко гробље у Хртима“ јер папрат израсте и до два метра“. А одборник Ракоњац скренуо пажњу да је Музеј као и друге установе у свом плану изоставио обележавање 150 година од почетка Бабинске буне, што је догађај који би требало обележити ове године. Ракоњцу је одговорио Већник Шљукић који је рекао да се обележавање Бабинске буне не налази у плановима установа јер је општина преузела активности око организације.
Директорица Рада Дивац чека нову зграду за Центар за социјални рад
Рада Дивац директорица Центра за социјални рад Пријепоље представила је податке везане за услуге које сам Центар пружа, а које се финансирају из буџета локалне
самоуправе. Директорица је изнела и податак да је ревизија уочила да геронто домаћице немају Уговоре о раду, већ су ангажоване по другим основима и да то мора исправити.
Истакла је да у пријепољским основним и средњим школама одржавају велики број предавања на тему превенције вршњачког насиља. Похвалила је рад кафића „Френд“ у Дневном центру, а као приоритет у наредном периоду је истакла привођење намени зграде некадашњег Дома војске за потребе Центра. Председник Попадић је такође похвалио рад кафића „Френд“ и истакао да је тамо био са више министара и државних секретара који су одушевљени социјализациом деце и особа са сметњама у развоју који тамо раде.
Шљукић: “ТО Пријепоље мора имати сопствене приходе“
По питању тачке дневног реда која се односила на план ТО Пријепоље за 2025. годину, већник Марко Шљукић задужен за туризам је обавестио присутне да су директор ТО Пријепоље Петар Васиљевић и директор ТОРЗС Немања Нешић на промоцији са ТО Србије и да ће он изложити њихове планове. Као значајну активност Шљукић сматра
промоцију и активацију на друштвеним мрежама и снимање што више емисија о потенцијалима Пријепоља. Оно је истакао да је ове године је коначно покренута
реализације пројекта “Израда пројектне документације за унутрашње уређење средњевековног града Милешевац са спољном капијом”
“Фокус у овој години ће бити и на реконструкцији општинске зграде на Јабуци која ће бити нови инфо центар са смештајним капацитетом и стазе са Виа Фератом ка Титеровцу. ТО ће учествовати у пројектима прекограничне сарадње са ЦГ и БиХ (овде се мисли на Валтеров Музеј и будући пројекат са општином Пљевља)“ – истакао је Шљукић
Шљукић је рекао да је у току претходне године утростручен број угоститељских објеката (са 14 на 41) у домаћој радиности и сеоским туристичким домаћинствима што је директна последица подстицаја које дају локална самоуправа и Министарство туризма и омладине. Такође је повећан број ноћења према званичној статистици за око 20%.
Он је истакао да је организација свих манифестација које су биле у прошлој години на много већем нивоу и да су све биле посећене и успешне. Као и да је план да у наредним годинама Туристичка организација приходује значајна сопствена средства која би
остваривала од продаје сувенира у инфо центрима и од издавања будућих смештајних јединица.
Одборник Оливер Мрдаковић је скренуо пажњу на значај Влатеровог музеја који је у
плану, а за који, према његовом мишљењу, не треба издвајати превише средстава и времена као што је то предвиђено. На то му је председник Попадић одговорио да су они који сада излазе на протесте рушили куће наших народних хероја а да их ми сада поново
градимо.
Ракоњцу скупа кућа фудбала
Када је у питању финансијски план ТО регије Западна Србија, одборник Ракоњац је имао примедбу да су средства која су планирана за формирање Куће фудбала Западне Србије превелика.
Први план и програм нове директорице библиотеке
Петнаеста тачка се односила на план рада за 2025 годину Библиотеке „Вук Караџић“,
директорица ове установе Камала Кашић навела је више проблема са којима се установа сусреће. Жалила се на мањак простора, прокишњавање крова и на неадекватно одлагања и чувања библиотечке грађе, а и стакла је ревизије фонда књига која није вршена скоро 25 година. Директорица је потом навела манифестације и пројекте који ће бити реализовани у овој години. Библиотека ће бити и организатор Стручног скупа завичајних одељења, где се као резултат очекује зборник радова који ће бити издат до краја године. Директорица је истакла да ова установа “само“ 60% буџета издваја на зараде, а за опширно излагање плана је тражила додатно време како би могла да “поентира“. Одборници су позитивно коментарисали овај план, а нарочито су похвалили рад са децом из предшколских и школских установа у претходном периоду.
Завршен нови вртић, чека се употребна дозвола и верификација
Шеснаеста тачка дневног реда је био план ПУ „Миша Цвијовић“ за 2025. годину. Члан општинског већа задужен и за образовање Марко Шљукић је на почетку свог обраћања исказао незадовољство што појединим медијима смета истицање рекордних улагања у ту
установу задње две године. Он је потом истакао да у ранијем периоду просторије вртића нису окречене и по 10 година, а за само две године су адаптиране готово све просторије и
проширени капацитети у готово свим вртићима, а три вртића са новим у насељу Луке су добила нова дворишта са комплетним мобилијаром. Најавио је отварање новог вртића у насељу Луке и да ће тада ће тада коначно бити укунута листа чекања. Он је потом истакао да је буџет ПУ за 2025 годину 250 милиона динара и да он не може и не сме никад бити оптерећење за општину, јер су нам деца најпреча. Такође је напоменуо и да је код Министарства рударства и енергетике за програм енергетске ефикасности аплицирано за термо фасаду и нову столарију за 4 објекта вртића и Дом културе.
Директорица ове установе Виолета Тошић после примедбе одборника Ракоњца да се ништа није урадило у вртићу у Бродареву, истакла је да је урађено унутрашње уређење вртића у Бродареву са најмодернијим намештајем и опремом, док се за исти већ планира обнова крова и фасаде.
Она је напоменула и да се ове године организује први Окружни сусрет медицинских сестара чији је домаћин ПУ „Миша Цвијовић“, што ће бити велики изазов, признање за
квалитетан рад али и привилегија. По питању отварања новог вртића у Лукама, истакла је да се чека употребна дозвола и верификација.
Црвени Крст чека више средстава од донатора
Када је у питању план рада Црвеног Крста Пријепоље, одборник Елмедин Чичић истакао је да је неопходна боља презентација у медијима и да је потребно анимирати и укључити све привреднике који су спремни да помогну овој установи. Рекао је да фокус треба ставити на здравствени део рада ове организације и да је потребно путем медија још више афирмисати добровољне даваоце крви.
Дивље депоније највећи проблем
По тачки дневног реда која се односила на предлог програма коришћења средстава у сврхе заштите животне средине у Пријепољу, већник Његош Јањушевић истакао је да је новац већ опредељен и да је добијена сагласност од ресорног министарства. Поново је био активан Ракоњац који је рекао да Пријепоље има највећи проблем у погледу дивљих депонија у приградским и руралним насељима.
Обалоутврда у Бродареву потенцијални проблем
Наредне три тачке су се односиле на Општински штаб за ванредне ситуације, а одборник Ракоњац је истакао да ће изградњом обалоутврде у Бордареву на левој обали реке доћи до проблема на десној обали у насељу Гробнице, а у свом излагању је провукао реченицу: водовод „Мрчковачка река“ је „промашена инвестиција“.
Одбори
У наставку заседања Скупштине општине Пријепоље, донета су решења о престанку дужности и именовању нових чланова надзорних и управних одбора установа, као и школских одбора.
Дом здравља Пријепоље трпи због Здравственог центра Ужице
Допунска тачка односила се на предлог Одлуке о утрошку средстава за пружање здравствене заштите у 2025. години, а једна од расправа је била о томе како би требало надлежност над Домом здравља пребацити на локалну самоуправу јер на овај начин не би долазило до лоше организације и чекања на одлуке Здравственог центра у Ужицу.
Ко је вођа протеста који врши стручни надзор на свим већим пројектима у Пријепољу
Занимљиво је било и на крају, за одборничка питања се јавио Мрдаковић и питао како то
да вредност изградње вртића у Лукама сада кошта 160 милиона и како у парку Народних хероја љуљашка кошта више него што он мисли да треба да кошта.
На то му је председник Попадић одговорио да једва чекао ове питање и да то питање треба да постави Суади Шантић вођи протеста у Пријепољу која је одговорна надзор за на извођењу радова на вртићу и свим већим пројектима у Пријепољу.
На крају се приступило гласању којем је Скупштина једногласно изгласала све одлуке.